Plastisoller – PLASTO®

Delta Kimya tarafından üretilen plastisoller, kendi tescilli markası PLASTO ® adı altında satışa sunulmaktadır.İstenilen renk ve shore’da (sertlikte) hazırlanabilmektedirler. Düz ve Texture yüzey seçenekleri mevcuttur ve fitelat içermemektedir. Ürünlerimizin raporları, TDS ve MSDS’leri için lütfen bizimle irtibata geçiniz. 0543 66 DELTA

POLİMER

Polimer, birçok tekrar eden alt birimden oluşmuş çok büyük moleküllerden oluşan bir madde veya malzemedir. Geniş özellik yelpazesinden dolayı, hem sentetik hem de doğal polimerler, günlük yaşamda temel ve her yerde bulunan bir rol oynarlar. Polimerler polistiren gibi bilinen sentetik plastiklerden biyolojik yapı ve işlev için temel olan DNA ve proteinler gibi doğal biyopolimerlere kadar çeşitlilik gösterirler. Hem doğal hem de sentetik polimerler, monomerler olarak bilinen birçok küçük molekülün polimerizasyonu yoluyla oluşturulur. Küçük moleküllü bileşiklere göre daha büyük moleküler kütleye sahiptirler ve bu özellikleri sertlik, yüksek elastikiyet, viskoelastisite ve kristal yerine amorf ve yarı kristal yapılar oluşturma eğilimi gibi benzersiz fiziksel özellikler üretir.

Polimerler, doğal ve sentetik olmak üzere iki ana grupta incelenir. Kehribar, yün, ipek ve doğal kauçuk gibi doğal polimerik malzemeler yüzyıllardır kullanılmaktadır. Ahşap ve kâğıdın ana bileşeni olan selüloz gibi çeşitli başka doğal polimerler de mevcuttur.

Sentetik polimerlerin listesi, kabaca dünya çapındaki talep sırasına göre polietilen (PE), polipropilen (PP), polistiren (PS), polivinil klorür (PVC), sentetik kauçuk, neopren, naylon, poliakrilonitril, PVB, silikon ve daha fazlasını içerir.

Polivinil klorür (PVC); malzeme özelliği, doğasından gelen alev geciktiriciliği, ısıl kararlılığı, ekonomikliği ve ürün başarımı gibi nedenlerle birçok alanda tercih edilmektedir. 50 yılı aşkın bir süredir plastifiyanların gelişmesi ile PVC en önemli plastiklerden biri olmuştur. PVC’nin; profil, film, levha ve şişe olarak çeşitli sektörlerde pek çok uygulama alanı bulmaktadır. Uygulama alanlarının büyük kısmını esnek PVC olarak adlandırılan plastikleştirilmiş PVC ürünler oluşturmaktadır. Polimerlere eklenen katkılar polimer özelliklerini değiştirmeye ya da polimerin ömrünü uzatmaya yöneliktir. Plastifiyan kullanımı, PVC’nin camsı geçiş sıcaklığını düşürerek esnek ürünler üretiminde kullanılabilirliğini sağlamaktadır. Plastisol, PVC ya da çeşitli polimerler ve plastifiyanın birleşmesiyle elde edilir.

Sektörde, üretiminde ve AR-GE çalışmalarında öncüsü olduğumuz PVC Plastisoller; mikro enjeksiyon yöntemi ile işlenen etiketlerin yapımından, dip coating (dip kaplama) yöntemi ile metal kaplama uygulamalarına kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir.

PLASTİSOL NEDİR?

Plastisol; ısıl işlem gördüklerinde, plastik bir film oluşturmak üzere bir araya gelen, plastifiyanlar (plastikleştiriciler) içinde dağılmış PVC veya diğer polimer parçacıklarının genel adıdır. Plastisol kaplama, metal yüzeylerin çeşitli sektörlerde ihtiyaç doğrultusunda farklı yöntemlerle plastisol kaplanması işlemidir.

PLASTİSOL NERELERDE KULLANILIR?

Plastisol farklı uygulama ve kaplama yöntemleri ile pek çok farklı sanayi kolunda kullanılmaktadır. Dip coating (daldırarak kaplama), dip molding (daldırarak kalıplama) ve mikro enjeksiyon sistemi ile işleme; bilinen en yaygın uygulama türleridir.

Otomotiv sanayii ve askeri donanımın üretiminden çocuk oyun gruplarının kaplanmasına, tekstil sektöründen oyuncaklara, el aletlerinin kaplanmasından eldivene kadar çeşitli uygulama alanları mevcuttur. Sac yüzeylere ve galvanizli saclara rahatlıkla uygulanabilen ürün deniz ortamı için de uygundur.

Metal çitler, açık alanda kullanılan spor aletleri, aydınlatma direkleri, tırabzanlar, akü kasaları; su, gaz ve petrol boruları; yangın söndürücüler vb. plastisollerin diğer uygulama alanları arasında sayılabilir.

Plastisolün özellikle metal yüzeylerde kullanımının tercih edilmesinin nedenleri;

 1. Aşınmaya ve korozyona karşı metalin dayanıklılığını arttırarak ömrünü uzatmak,
 2. Sivri ve keskin yüzeylere yumuşaklık kazandırmak,
 3. Isı ve elektrik karşısında yalıtkan yüzeyler elde etmek,
 4. Kaymaya engel olmak,
 5. Titreşimi azaltmak,
 6. Yüzeylere dekoratif bir görünüm kazandırmak.

PLASTİSOL UYGULAMALARI

Kaplama, kalıplama, batırma, döküm gibi uygulamalarda PVC plastisol kullanımı büyük ölçüde artmıştır, zira uygun maliyetlidir; plastisol formülasyonları istenen nihai sonuçlara ulaşmak için değişkenlik gösterebilir.

Kaplanacak parçalar kaplama öncesinde kimyasal olarak temizlenmelidir. Bu, parçanın yağdan ve kirden arınması için önemli bir adımdır.

PVC plastisolün metale kabul edilebilir derecede adezyonu vardır, fakat daha fazla adezyon isteniyorsa metalin astarlanması gereklidir. Astar sürülerek, spreyle ya da daldırma yöntemiyle uygulanabilir. Temizlenen metal yüzey astarlanıp kurutulur, sonrasında 180-200ºC’ye ısıtılır. Bu adım, astarın polimer sisteminin değişimi ve sıcak daldırma yapılması durumunda gereklidir.

1- Batırarak kaplama

Sıcak batırma kaplaması, şu ana dek en genel plastisol işleme tekniklerinden biridir. El aletleri, çocuk oyun grupları, dış mekân mobilyaları, küresel vana kolları kaplamaları dip coating yöntemi ile kaplanır. Kaplanacak parça plastisole daldırılıp kürlenir, bu sürece batırarak kaplama denir. Metal yüzey için yapıştırıcı astar gerektirebilir.

Astarlanıp ısıtılan metal yüzey plastisole daldırılır. Farklı film kalınlıklarını ve damlamaları önlemek amacıyla batırılma hızı yavaş ve tekdüze olmalıdır. Plastisol kaplamada 10 mm’ye kadar ulaşılabilen bir kalınlık elde edilebilir. Kaplama kalınlığı parçanın kütlesine, ön ısıtma sıcaklığına ve sıcak parçanın batırma tankında kaldığı süreye bağlıdır. Metalin sıcaklığı ve/veya daldırma süresi ne kadar artarsa kaplamanın kalınlığı da o kadar artar. Genellikle parçalar dik olarak daldırılır, daldırma açısı damlama ve hava kabarcıklarını önleyecek şekilde seçilmelidir.

Akabinde kürleme işlemi gerekli olur. Kürleme adımı da tamamlandığında parça plastisol kaplanmış olur.

Dip coating uygulamasını çok basit bir görselle aşağıdaki gibi anlatabiliriz. Dip coating uygulamalarda plastisolle kaplanacak olan materyale göre daldırılacak havuzun ölçüleri de değişebilmektedir.

Dip kaplama, daldırmalı kaplama veya metal yüzey kaplama olarak da bilinen Dip Coating Kaplama işleminin faydaları arasında;

 • Soyulmaya, çatlamaya ve kimyasal maddelere karşı sağlanan direnç,
 • Rengin ve parlaklığın yüzey üzerinde uzun süre dayanması,
 • Küçük el aletleri vb. hırdavat ürünlerinde ürünlerin dekoratif görünmesi ile birlikte, tutuşlarının daha ergonomik olması,
 • Uzun süre dayanıklılık gerektiren çevresel faktörlerde koruma performansının yükseltilmesi,
 • Özellikle metal yüzey kaplamalarında ve çocuk oyun gruplarının kaplamasında keskin kısımların tamamen yok edilmesi veya en aza indirilmesi vardır.

Soğuk batırma kaplaması metal parçanın önceden ısıtılmasını gerektirmez. Parça tarafından alınan plastisol miktarı genellikle plastisol oranına ve viskoziteye dayalıdır. Soğuk batırma kaplaması durumunda, kürleme adımı her daim gereklidir.

Delta Kimya olarak plastisolle yapılan dip coating uygulamalarda tescilli markamız PLASTO® ile tüm ana renklerde üretim sağlamaktayız. Size özel çalışılabilecek olan düz ve texture yüzey seçenekleri ile farklı renkler ve shore (sertlik) uygulamaları için mutlaka AR-GE departmanımızla iletişime geçiniz.

2- Daldırarak Kalıplama

Kalıbın ısıtılıp plastisole daldırılması işlemidir. Plastisol kürlendikten sonra kalıptan çıkarılır. Bu uygulamaya örnek olarak eldivenler, kapaklar, sap ve kulplar, titreşim önleyici parçalar verilebilir.

3- Sıçratmalı Kaplama

Sıçratmalı kaplama oyuk, esnek öğeleri üretmek için dişi kalıpları plastisol ile doldurarak ve iç kalıp yüzeyinde plastisol katmanını yeterince ısıtarak elde edilir, artan plastisoller sonrasında alınır. Sıçratma kaplaması ile üretilen parçalar iç otomotiv parçaları, yağmur çizmeleri, ayakkabılar, oyuncaklar gibi açık parçalardır.

4- Rotasyonel Kalıplama

Rotasyonel kalıplama esnek veya katı formlarda, kompleks boyutlardaki parçalar eldesi için uygulanan işlemdir. Rotasyonel kalıplama işlemleri ile üretilen parçalar genellikle oyun topları gibi kapalı parçalardır. Rotasyonel kalıplama önceden belirlenmiş ağırlıktaki plastisolün ısıtılmış fırına takılıp sonrasında iki kenarda kalıp duvarında eş zamanlı olarak döndürülmesi ile gerçekleşir.

5- Açık Kalıplama

Açık kaplama nihai bir maddenin doğrudan kalıplanması anlamına gelir (araba hava filtreleri gibi). Oda sıcaklığındaki plastisol; oda sıcaklığındaki kalıba dökülüp kürlenir, nihai sonuç elde edilir. Araba hava filtreleri ve contalar açık kalıplama ile elde edilir.

6-Döküm Kaplama

Döküm kaplama plastisolün substrat olarak uygulandığı, kalıcı veya geçici olarak birkaç süreçten geçtiği bir kaplamadır. Tipik olarak döküm kaplama teknikler bıçak ve ters katlama tekniğini içerir.

Plastisol bir substrata dökülür. Substrat, kâğıt gibi geçici bir malzeme veya ürünün bir parçası olabilir.

Kaplama kalınlığı, plastisol uygulama oranı ile kontrol edilmektedir. Madde kaplandıktan sonra eritilir ve istenirse kabartılabilir. Döküm kaplama ürünler genellikle düzdür ancak bazı üç boyutlu detaylara sahip olabilir. Genellikle rulo formda yapay deri, konveyör kayışı ve dayanıklı zemin üretimi için kullanılan bir yöntemdir.

7- Sıcak Kalıplama

Bu tür uygulamalarda kullanılan plastisoller düşük viskoziteli olur, bu sayede akması ve dökülmesi kolaylaşır.

Plastisol öncelikle ısıtılır, uygun sıcaklığa geldiğinde soğuk kalıba dökülür. Soğuduğunda yumuşak bir plastik halini alır, kalıptan rahatlıkla çıkarılabilir. Balık yemlerinin hazırlanmasında ve döküm kalıplamada kullanılır.

Fiziksel Özellikler
Viskozite100 cP ila macunsu
Jelleşme sıcaklığı60ºC – 93ºC
Kürlenme sıcaklığı140ºC – 220ºC
Yoğunluk0,5- 2 g/cm3
SertlikShore A5 – D80
YanıcılıkKendiliğinden sönme
Aşınma rezistansıMükemmel
Darbe rezistansıMükemmel
Diğer özellikler
Renk aralığıSınırsız
Yapışma özelliğiKendiliğinden bağlanma mevcut
Parlama muhafazasıÇok İyi